18.04.2019

ITC Türkiye Temsilcisi Tütüncü Telaferli Aşiretler ile Biraraya Geldi

ITC Türkiye Temsilcisi Tütüncü Telaferli Aşiretler ile Biraraya Geldi
9529C1F8-EA78-4AEE-A2FE-8C30927E822F  

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, Ankara’da yaşayan Telaferli Göçmenler İstişare Kurulu toplantısında Telaferli aşiret ağaları ve ileri gelenleri ile bir araya geldi.

Kızılay’daki Türkmen Kültür Merkezinde yapılan toplantıda konuşan Tütüncü, Irak Türkmen Cephesi Türkiye temsilciliğinin kapılarının her zaman tüm hemşerilere açık olduğunu, sorunlarına yardımcı olmaya çalışacaklarını ve her türlü öneri ve isteklerine açık olduklarını söyledi. Telafer’in Türkmeneli için hayati önemde olduğunu ve nüfusu ile coğrafyası bakımdan en stratejik yerlerden biri olduğunu belirten Tütüncü, Ovaköy sınır kapısının açılmasının Türkiye ile Irak için acil bir ihtiyaç arz ettiğini ve bölge halkının her yönden kalkınmasında büyük bir rolü olacağını belirtti.

Telafer’den çıkmak zorunda kalanların topraklarına bir an önce dönmeleri için başta Irak Hükümeti olmak üzere tüm ilgililerin üzerine düşeni bir an önce yapması gerektiğini vurgulayan ITC Temsilcisi, bu konuda Irak Türkmen Cephesi olarak her türlü gayretin gösterileceğini söyledi.

Kurul Başkanı Dr. Vaad Ali Devlet, katılımcılar tarafından ilgi ve memnuniyetle karşılanan Tütüncü’yü yeni görevinden dolayı kutladı. Toplantıda temsilcilik yetkililerinden Adil Selbi de hazır bulundu. Görüşme sonunda önümüzdeki günlerde, daha geniş katılımlı bir toplantıda Telaferlilerin sorunlarının ve çözüm önerilerinin görüşülmesine karar verildi.