18.04.2019

Lider Salihi: Kerkük Valiliği Türkmenlerin Siyasi ve Milli Hakkıdır

Lider Salihi: Kerkük Valiliği Türkmenlerin Siyasi ve Milli Hakkıdır

1E16E1B0-17E3-4E2E-A9AA-32236648D6AE

Türkmeneli Lideri Erşat Salihi, Kerkük Valiliği Türkmenlerin siyasi ve milli hakkı olduğunu belirterek görevin Türkmenlere verilmesini talep etti.

Lider Erşat Salihi Kerkük’te Irak Türkmen Aşiretler ve Ayan Meclisinin “Türkmenler Birliğin Sembolüdür ve Irak’ta Terörün hedefidir” adı altında düzenlediği toplantıya katıldı.

Salihi’nin katıldığı toplantıya başta Kerkük Valisi Rakan Cuburi olmak üzere Türkmen aşiret temsilcileri, Türkmen Sivil Toplum Örgütleri, Türkmen Şahsiyet ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Toplantıda konuşma yapan Salihi, Kerkük’te meydana gelecek her hangi bir siyasi ve güvenlik kargaşa ortamı, başta Irak olmak üzere bölgenin bölünmesinin bir başlangıcı olacağını dile getirdi.

Lider Salihi ayrıca Bağdat’ta Irak Türkmen Koordinasyon Kurulu üyeleri ile başta İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani olmak üzere siyasi liderler ile gerçekleştirdiği görüşmeler ile ilgili bilgiler paylaştı.

Öte yandan Kerkük Valisi Rakan Cuburi, toplantıda yaptığı konuşmada Türkmenlerin Kerkük’te 16 Ekim 2017 de uygulanan Federal otoritenin en büyük destekçilerinden biri olduğunu ifade etti.

Kerkük’te güvenliğin en iyi şekilde sağlandığını belirten Cuburi, Mevcut güvenliği korumak İçin birlik içinde hareket edilmeli gerektiğine vurgu yaprak Türkmenleri temsil eden Irak Türkmen Cephesi ile her zaman koordinasyon içinde olduklarını söyledi.